втрачене дитинство

СТЕПАН ПРИТУЛА

“Війна як приходила,

то я акурат сидів на вишні”

 

 

 

 

 

 

Степан народився 1 січня 1934 р. в с. Молодів (Młodów) Любачівського повіту в багатодітній сім’ї (5 дітей).

 

В жовтні 1944 р. його сім’я: батько Василь, мати Анна (в дівоцтві – Походай), сестра Катерина (1929 р.н.), брати Петро (1927 р.н.), Михайло (1932 р.н.) та Микола (1935 р.н.) були переселені із Закерзоння в Родатичі недалеко Городка. 

 

Батько на початку Другої світової війни був мобілізований у ЧА, у 1941 р. дезертирував.

 

Після війни відбував покарання у Кемеровській обл.  У 1947 р. радянська влада повторно виселила сім’ю на шахту “Южная” у Прокопівський район.

Батько та сестра були засуджені до 5-7 років ВТТ за те, що нелегально надавали медичну допомогу повстанцям у лікарні, де обоє працювали.

 

Сім’я повернулася додому тільки у 1961 р. 

Як прийшла війна 

 

“Війна як приходила, то я акурат сидів на вишні, на вишні, чи то грушка була. Сидів на верху. Якраз так самольот летів. І бомби кинув, дві бомби кинув. Я все так дивлюсь, він йде той самольот. І дивлюсь вони одна вискочила, друга вискочила, і вдарила там біля асфальту, там ішла жінка з сином. Вони тут по тому ше городах, ше по тому вот. Якраз вони тілько на асфальт виходити, якраз ті бомби якраз на них туда попали. На куски всьо порозривали. І її і вот того хлопчиська.”

Потім прийшла польська влада, батька у 1939 р. забрали на фронт. Він дійшов до Берліна, а потім родина отримала повістку, що “пропав бєз вести”, та він повернувся і був змушений переховуватися. Далі родину примусово переміщали кілька разів – спершу в Родатичі, звідки до того вивезли майже всі польські родини, а згодом і до Сибіру:

“Приїхали тоже воєнні і давай збиратися. Всьо в Сибір вивезли. От. І начали грузитися, казав так, беруть, можете брати до п’ятсот кілограм з собою шось їсти чи шо небудь. А мама беруть мішок картоплі, а той один солдат говорить: “Тьотка, – каже, – ви картошки не беріть, беріть яблука. Ті яблука були. Ви яблука там продасте, і купите собі картоплю там”. І мама таки висипала, ту картоплю висипала і ми шось взяли там собі в сумці раз зварити (…) Нас взяли на фіру. І ті воєнні десь підсідали, то сопровожали (супроводжували – з рос.)”.

Депортація в Сибір

 

Восени 1946 р. мати з трьома синами (батько Василь та сестра Катерина були заарештовані раніше та заслані в Кемерово та Магадан) були депортовані в Кемеровську область на шахту «Южноє». 

”Дві неділі нас везли в тих по, в тих поїздах. О. І там привезли якраз в Прокоп’євський район, в шахта “Южная”. Шахта “Южная”, на шахту нас привезли туда. Ну і там потом пішли по роботах, по роботах. Мама пішла в шахту, в шахті працювала”

У процесі депортації втратив братів – один застудив легені у вагоні та помер, інший загинув у нещасному випадку на важких роботах – був розчавлений вагонеткою. 

Жили в старих конюшнях, спали на нарах, піч одна на всі десять сімей, і для обігріву, і для готування. Працював на каменоломні, вантажив каміння. Там же познайомився та потоваришував із Богданом Костельним, своїм другом. 

“Ми вже там на Сибірі си познайомили. Тут, я на Тучапах нікого не знав, а там ми ся познайомили. І вже так як одна сім’я були, один за другого вставав”.

 

(фото: З правої сторони – Михайло Притула, брат респондента, який возив воду на поселенні, шахта «Южная», Прокоп’євськ, Кемеровська область, кін. 1940-х рр.)
 

Фотограф-аматор, що зберіг шматочок історії 

 

«І ти ся дивиш. Ага, вже хвати, бо може почорніти знимка та. О, подивився, вже. Витягнув і в другу ванночку, там де закріпітіль. Раз, раз, воно ся закріпило і так набік, набік. Навчився фотографірувати», –  Степан Притула поділився своїм досвідом фотографування в Сибірі та декількома фотокартками, на яких зображені сибірські весілля та похорони – миті, які були дуже важливими для мешканців спеціальних поселень. Молодий фотограф-аматор зберіг на фотографіях одне невелике спецпоселення – шахту «Южноє» недалеко Прокоп’євска у Кемеровській області.

 

«Київ був фотоапарат. Тим апаратом я фотографірував. Я був самоучкою, я сам вчив. Дехто мені підказав, що так і так. А вже як я почав робити, то вже ніхто не хотів робити, тільки все я робив всім знимки. Фотоапарат я купив в Прокоп’євське. Об’єктив був Індустар 22. Як я почав фотографувати мав 18 років. Ну я всім – хлопцям, дівчатам наробив я знимок. І кожному так – подавав, подавав і грошей я не брав нічо. А потім вже почали мені гроші давати і то от». 

 

Родина змогла повернутися до Родатичів лише в 1961 році, отримали стару хату до ремонту і розпочали життя знову. 

Хто записував: Бліхарська Ліана

Де: село Родатичі, Україна

Коли: 18 липня 2021 року

Хто працював над записом: операторка Наталя Хасанчин

Проєкт: «Втрачене дитинство»

Інституція: Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія терору»

Біографію підготувала: Ольга Муха